Az IoT-eszközök automatikusan gyűjthetnek teljesítményadatokat, amelyek felhasználhatók a prediktív karbantartáshoz, hogy elkerüljék az állásidőt vagy növeljék a gépek rendelkezésre állását. Mivel az ügyfelek a korábbinál nagyobb mértékű testreszabást és gyorsabb termelést várnak el, sok gyártó keresi a termelékenység növelésének módjait.
Ez azt jelenti, hogy a versenyképesség megőrzése érdekében a gyártóknak meg kell szabadítaniuk alkalmazottaikat az ismétlődő, folyamatvezérelt feladatoktól (pl. gépek folyamatos, kézi ellenőrzésétől az üzemben). Bár a kézi emberi felügyeletre mindig szükség lesz, sokkal produktívabb lehet a vállalat, ha a dolgozókat kreatívabb, mérnöki feladatokra, például termékfejlesztésre képezi ki.
Az IoT nem egyszerűen automatizálja a meglévő folyamatokat, hanem lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy az általuk létrehozott adatok alapján új termékeket és üzleti modelleket fejlesszenek ki.
Sok gyárban a gépek működőképességéről jobb esetben csak a gépet kezelő munkásoknak van tudomása. Központosított rendszer nélkül könnyen előfordulhat, hogy a karbantartás elmarad, és meghibásodásodnak a berendezések. Másrészt sokszor túlzott karbantartást végeznek a gépeken, ami növeli a gyár költségeit.
Az intelligens érzékelőkkel és a megfelelő szoftverrel a gyártók távolról is nyomon követhetik berendezéseik állapotát. Ez egy digitális iker, azaz a gép virtuális ábrázolásának létrehozásával történik.