Energiamenedzsment
Bármilyen létesítményről is van szó, elengedhetetlen, hogy az energiaköltségekről mindig friss és pontos ismeretünk legyen.
Mivel az épület minden egyes helyisége optimalizált pontossággal lesz felmérve, így teljesen valós eredményt és képet kapunk akkor, amikor elkészül a BIM modell (Building Information Modeling, vagyis Épület Információs Modellezés). Ezt követően megkezdjük a modell CAFM rendszerbe történő betöltését, melyet aztán egyéni igényeknek megfelelően alakíthatunk tovább.
A felhasználónak lehetősége lesz arra, hogy a továbbiakban a saját kívánsága szerint olyan rendszert építsünk erre, mint például az energiamenedzsment, melyben aztán együtt értékelhetők a hierarchikus adatsorok és az intelligens fogyasztásmérők naprakész adatai.
El tudjuk képzelni, mennyi időt és pénzt takaríthatunk meg, ha minden műszaki, gazdasági és jogi információt el tudnunk érni egyetlen rendszeren belül, méghozzá gyorsan és helyben? A hatékony és pontos méréstechnológiára épített dokumentáció rendkívüli támogatást nyújthat mindebben. Segítségével javulhat a létesítmények tér- és erőforrás kihasználása, valamint csökkenhet a tervezésekre és a karbantartásokra fordított idő is.
Mindez a különböző téradatokra, 2D-s alaprajzokra, valamint 3D BIM modellekre alapozott CAFM rendszer kiépítésével lehetséges. Legyen szó erőművek, üzemek, földalatti létesítmények, műemléképületek, út- és vasútszakaszok, hidak, alul- és felüljárók, vagy éppen barlangok felméréséről, illetve azok dokumentálásáról, a rendszer nem ismer lehetetlent.
A folyamat első lépése az adatgyűjtés, melynek során az adott területek, ingatlanok átvizsgálása zajlik. Mindez nagyon precízen, ugyanakkor hihetetlenül gyorsan történik, és akár néhány napon belül megkaphatjuk a létesítményről készült 3D modellt, valamint szükség esetén a 2D-és terveket is.
A speciális 3D lézerszkenner tökéletes pontosságú pontfelhő-állományokat hoz létre. Ezek a több száz, vagy több ezer különböző mérési pozícióból létrehozott állományok hagyományos geodéziai alappont-hálózat létesítésével biztosítják a megfelelő rendszerbe történő illesztésüket.
A végeredmény minden esetben a megrendelő kérésének megfelelően készül el, ami lehet 2D dokumentáció, illetve 3D BIM modell. Előbbi esetén a kívánt részletezéssel és információtartalommal ellátott helyszínrajzot, alaprajzot, metszetrajzot és homlokzatrajzot helyezünk el igény szerinti tervlapokon.
A 3D BIM modell esetében a 3D műszaki dokumentációk a valós geometriákra épülnek. Ez tökéletesen átlátható és rendszerezett végeredményt ad, mely hatékonyan támogatja a létesítményüzemeltetési feladatokat, valamint a CAFM rendszer használatát is.
A BIM modellt saját igényeinknek megfelelően, különböző részletekkel és tulajdonságokkal választhatjuk ki. Ez a modell tartalmaz minden egyes információt, amelyre akár most, akár a későbbiekben szükségünk lehet. A BIM alapú CAFM szoftverekben a háromdimenziós virtuális modell és a 2D-és síkrajzok között élő kapcsolat van. A modellt mindkét nézetben szerkeszthetjük, a végrehajtott változás pedig mindegyikben megvalósul.
A rendszer kialakításával a mért adatokhoz elemeket és információkat egyaránt kapcsolhatunk. Segítségével lehetőségünk van valamely szempont alapján kiválasztott adatok megjelenítésére, de elemzéseket is készíthetünk, illetve statisztikai számításokat végezhetünk. Ezek a funkciók számos értékes információt – például koordináták, épületek funkciói, berendezések típusa – adhatnak, melyek tervezési, felújítási és üzemeltetési feladatok támogatásához szolgálhatnak alapul.
A digitális iker tulajdonképpen a fizikai tárgyak virtuális mását jelenti. Minden egyes apró részletet felölelő, virtuális valóságot tár elénk a 3D modellek pontosságának, illetve a nagy felbontású panorámaképek vizuális gazdagságának köszönhetően. Minden változást nyomon követhetünk segítségével, és még akkor is vissza tudunk keresni egyes részleteket, amikor már teljesen kész egy építkezés vagy felújítás.
Az épületek és az eszközök, ezen belül a műszaki berendezések digitális ikrei segítik a napi működést, és hatalmas előnyökkel járnak mind a tervezés, mind a dokumentáció szempontjából. A digitális ikernek köszönhetően egy kattintással bárhonnan megtudhatunk mindent az adott helyszínről.
A fotorealisztikus digitális iker kialakítása, valamint folyamatos frissítése fényképek készítésén alapul, ugyanis a forradalmi technológiával egyszerű fényképekből és videókból készül el. Lehet szó bármilyen átalakításról, vagy esetleg egy rendszer cseréjéről, csupán új fotókat kell készíteni ezekről, majd feltölteni. Az iker így automatikusan frissülni fog. A kereskedelemben kapható digitális fényképezőgépekkel könnyen elérhető jó képminőség lehetővé teszi, hogy akár az alkatrészek éleit és kontúrjait is nagyon pontosan és tisztán láthassuk a rendszerben. Az egyes képeket saját algoritmusok segítségével egyesíti a rendszer, így a panoráma modell abszolút méretpontos. Ezen felül minden egyes elem ugyanúgy helyezkedik el a digitális térben, mint a valóságban.
A valóságban elkészített képeket az adatok virtuális világával kombinálva létrejön egy fotorealisztikus digitális iker, amely teljesen új típusú, vizuális hozzáférést hoz létre, bármilyen adatról, vagy információról is van szó.
A CAFM szoftver tökéletes megoldást nyújt arra, hogy akár több létesítmény-, ingatlan- vagy szolgáltatáskezelési szakterületet egyetlen központi rendszeren belül összevonjunk és koordináljunk. Ezáltal sokkal gördülékenyebben haladhatnak a folyamatok, részletes betekintést nyerhetünk a működésbe, és könnyebben átláthatunk mindent.
Amellett, hogy növelhetjük vele az üzleti hatékonyságot, automatizálhatjuk is a rutinfeladatokat a segítségével. Minden szükséges adatot és információt eltárolhatunk, és amikor szükséges, egyszerűen meg tudunk keresni bármilyen részletet. Jelentéseket készíthetünk vele, melyek segítenek a döntéshozatalokban is, valamint nyomon követhetjük a kiadásokat is a költséghatékonyság érdekében.
A rendszer segítségével azonban minden megváltozik, hiszen kényelmesen elvégezhetjük a fent említett ellenőrzéseket akár a munkahelyünkről, vagy az otthoni irodánkból. Minden egyes általános alaprajz- és modellformátum importálható, aztán elhelyezhető a koordinátarendszerben. Elég egyetlen kattintás, és az esetleges eltérések azonnal láthatók és kommentálhatók.
Bármilyen létesítményről is van szó, elengedhetetlen, hogy az energiaköltségekről mindig friss és pontos ismeretünk legyen.
Bármilyen létesítményről is beszélünk, az egyik legnagyobb kihívást a vagyonleltár kezelése jelenti.
Az épületek, létesítmények, műszaki berendezések karbantartása a létesítménygazdálkodás egyik alapfeladata.
Minden vállalat számára elengedhetetlen, hogy a könyvelés, illetve a költség és fogyasztási adatok rendben legyenek.
Minősített lekérdező és jelentéskészítő rendszer, mely az ingatlangazdálkodáshoz elengedhetetlen alapkövetelmény.
Elképesztő mennyiségű szerződés, garancia halmozódik fel a létesítményüzemeltetés során. A szerződéskezelő modul erre nyújt megoldást.
A kulcsmenedzsment és a biztonság kezelése fontos szerepet tölt be a létesítményüzemeltetésen belül.
A takarításmenedzsment alap kérdés a létesítményüzemeltetés során a modul hatékony és gyors munkavégzést biztosít.
A Helyiségfoglaló modul a jövő munkaállomását jelenti, mely rugalmas munkavégzést és munkakörnyezet biztosít.